{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Width | 1160mm |
| Weight | 27kg |
| Warranty | 25 Year Warranty |
| Taphole Configuration | No Taphole, 1 Taphole |
| Range | Schock Typos |
| Product Type | Kitchen Sink, 1 & 3/4 Bowl Sink with Drainer |
| Overflow Configuration | Overflow |
| Mounting | Topmount |
| Material | Granite - Cristalite |
| Finish | Matte |
| Depth | 500mm |
| Colour Options | Onyx, Alpina, Concrete, Croma |
| Brand | Abey |
| Bowl Type | 1 & 3/4 Bowl |
| Bowl Configuration | Left Hand Bowl with Drainer, Right Hand Bowl with Drainer |