{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No, Yes |
| Backplate Size | 28mm |
| Brand | Caroma |
| Colour Options | Chrome, Matte Black, Brushed Nickel, Brushed Brass, Brushed Bronze |
| Depth | 23mm |
| Finish | Brushed, Polished, Matte |
| Height | 52mm |
| Material | Metal |
| Mounting | Wall Mount |
| Product Type | Robe Hook |
| Projection | 23mm |
| Range | Contura II |
| Shape | Oval, Soft Square |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Width | 39mm |
Guides & Documents
Approval Information
Warranty
Accessories
-
Alternative Robe Hooks