{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No, Yes |
| Brand | Caroma |
| Colour Options | Chrome, Matte Black, Brushed Nickel, Brushed Brass, Brushed Bronze |
| Depth | 208mm |
| Finish | Brushed, Polished, Matte |
| Material | Brass |
| Mounting | Wall Mount |
| Product Type | Wall Basin Mixer, Wall Bath Mixer |
| Range | Contura II |
| Spout Length | 180mm |
| Spout Shape | Straight |
| Warranty | 20 Year Warranty |
| Wels Registration | T42662 |
| Width | 180mm |
Guides & Documents
Approval Information
| WELS Registration | T42662 |
| WaterMark Licence | 0001 |
Warranty
Accessories
-
In-Wall Body
-
Trim Kits
-
Alternative Spout Lengths