{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No, Yes |
| Backplate Size | 65mm |
| Brand | Caroma |
| Colour Options | Chrome, Matte Black, Brushed Nickel, Brushed Brass, Brushed Bronze, Gun Metal |
| Depth | 175mm |
| Finish | Brushed, Polished, Matte |
| Material | Brass |
| Mounting | Wall Mount |
| Product Type | Wall Bath Mixer, Wall Basin Mixer |
| Range | Liano II |
| Shape | Round |
| Spout Length | 175mm |
| Spout Shape | Curved |
| Warranty | 20 Year Warranty |
| Wels Registration | T36493 |
| Width | 165mm |
Guides & Documents
Approval Information
| WELS Registration | T36493 |
| WaterMark Licence | 0001 |
Warranty
Accessories
-
Alternative Sales Kits
-
Caroma Liano II 175mm Wall Basin / Bath Mixer - Rounded Cover Plate - Sales Kit - Lead Free - (96345)
-
Caroma Liano II 210mm Wall Basin / Bath Mixer - Rounded Cover Plate - Sales Kit - Lead Free - (96353)
-
Caroma Liano II 210mm Wall Basin / Bath Mixer - 2 x Round Cover Plates - Sales Kit - Lead Free - (96352)
-
-
Trim Kit Only
-
In-wall Body