{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No, Yes |
| Backplate Size | 40mm |
| Brand | Caroma |
| Colour Options | Chrome, Matte Black, Brushed Nickel, Brushed Brass, Brushed Bronze, Gun Metal |
| Finish | Matte, Polished, Brushed |
| Handpiece | Microphone |
| Height | 680mm |
| Hose Length | 1500mm |
| Inlet Connection | 1/2" BSP (15mm) |
| Material | Brass |
| Mounting | Wall Mount |
| Product Type | Rail Shower |
| Range | Liano II |
| Shape | Round |
| Spray Functions | 3 |
| Warranty | 20 Year Warranty |
| Water Inlet | Top Inlet |
| Wels Registration | S18809 |
Guides & Documents
Approval Information
| WELS Registration | S18809 |
| WaterMark Licence | 0001 |
Warranty
Spare Parts
Accessories
-
Alternative Shower Options
-
Optional Wall Mixers