{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No |
| Backplate Size | 165mm, 65mm |
| Brand | Caroma |
| Depth | 200mm |
| Material | Brass |
| Mounting | Wall Mount |
| Product Type | Wall Bath Mixer, Wall Basin Mixer |
| Range | Urbane II |
| Shape | Soft Square, Round |
| Spout Length | 180mm |
| Spout Shape | Straight |
| Warranty | 20 Year Warranty |
| Wels Registration | T36480 |
| Width | 165mm |
Guides & Documents
Approval Information
| WELS Registration | T36480 |
| WaterMark Licence | 0001 |
Warranty
Accessories
-
Required In-Wall Body
-
Alternative Spout Lengths