{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No, Yes |
| Backplate Size | 65mm |
| Brand | Caroma |
| Colour Options | Chrome, Matte Black, Brushed Nickel, Brushed Brass, Gun Metal |
| Depth | 200mm |
| Finish | Brushed, Polished, Matte |
| Material | Brass |
| Mounting | Wall Mount |
| Product Type | Basin Spout, Bath Spout |
| Range | Urbane II |
| Shape | Soft Square |
| Spout Length | 180mm |
| Spout Shape | Straight |
| Warranty | 20 Year Warranty |
| Wels Registration | T36480 |
| Width | 65mm |
Guides & Documents
Approval Information
| WELS Registration | T36480 |
| WaterMark Licence | 0001 |