{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No |
| Backplate Size | 55mm |
| Brand | Caroma |
| Handpiece | Standard |
| Height | 342mm |
| Hose Length | 1500mm |
| Inlet Connection | 1/2" BSP (15mm) |
| Material | Brass |
| Mounting | Wall Mount |
| Product Type | Compact Twin Shower |
| Projection | 610mm |
| Range | Urbane II |
| Shape | Round |
| Shower Head Size | 300mm |
| Spray Functions | 1 |
| Warranty | 20 Year Warranty |
| Water Inlet | Top Inlet |
| Wels Registration | S18257 |
Guides & Documents
Approval Information
| WELS Registration | S18257 |
| WaterMark Licence | 0001 |
Warranty
Spare Parts
Accessories
-
Optional Wall Mixers
-
Alternative Shower Options