{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Product Type | Sensor Tapware |
| Brand | Enware |
| Range | Wall Mounted Sensor Tap |
| Time Flow Specifications ENM5071 | 9 or 12 seconds. (Default 6 seconds), Adjustable flow time to 3\, 6\ |
| Sensor Range | Approx. 170mm |
| Power Options | Mains Powered |
| Power Supply | 24V AC |
| Minimum-Maximum Working Pressure (AS/NZS 3500) | 50-500kPa |
| Maximum Temperature | 70 C |
| Maximum Static Pressure | 800kPa |
| Inlet Connection | 1/2" BSP (15mm) |
| Mounting | Wall Mount |
| Spout Length | 200mm |
Guides & Documents
Approval Information
| WELS Registration | TM38221 |
| WaterMark Licence | 040054 |