{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No |
| Backplate Size | 55mm |
| Brand | Faucet Strommen |
| Handpiece | Standard |
| Height | 1047mm |
| Hose Length | 1500mm |
| Inlet Connection | 1/2" BSP (15mm) |
| Material | Brass |
| Mounting | Wall Mount |
| Product Type | Twin Shower |
| Projection | 538mm |
| Range | Bremont |
| Shape | Round |
| Shower Head Size | 250mm |
| Spray Functions | 1 |
| Warranty | 40 Year Warranty |
| Water Inlet | Top Inlet |
| Wels Registration | S46945 |
Guides & Documents
Approval Information
| WELS Registration | S46945 |
| WaterMark Licence | 0084 |
Warranty
Accessories
-
Related Products
-
Faucet Strommen Bremont Wall Mixer 55 - (30310-01)
-
Faucet Strommen Bremont Wall Mixer 80 - (30311-01)
-
Faucet Strommen Bremont Dual Shower 600 Crv Micro 250 - (30345-01)
-
Faucet Strommen Bremont Dual Shower 900 Crv 90rnd 250 - (30344-01)
-
Faucet Strommen Bremont Dual Shower 900 Crv Micro 250 - (30346-01)
-