{{ product.name }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No, Yes |
| Backplate Size | 55mm |
| Brand | Faucet Strommen |
| Depth | 140mm |
| Material | Brass |
| Mounting | Wall Mount |
| Product Type | Soap Dish |
| Projection | 140mm |
| Range | Cascade |
| Shape | Round |
| Warranty | 40 Year Warranty |
| Width | 100mm |
Guides & Documents
Approval Information
| WELS Registration | N/A |
Warranty
Faucet Strommen Warranty 2022Accessories
-
Cascade Accessories
-
Faucet Strommen Cascade Double Towel Rail 600 - (40030-01)
-
Faucet Strommen Cascade Double Towel Rail 900 - (40020-01)
-
Faucet Strommen Cascade Glass Shelf & Rail 450 - (40150-01)
-
Faucet Strommen Cascade Glass Shelf & Rail 600 - (40140-01)
-
Faucet Strommen Cascade Glass Shelf 450 - (40070-01)
-
Faucet Strommen Cascade Glass Shelf 600 - (40060-01)
-
Faucet Strommen Cascade Guest Towel Holder - (40090-01)
-
Faucet Strommen Cascade Hand Towel Rail Single 300 - (40091-01)
-
Faucet Strommen Cascade Robe Hook - (40040-01)
-
Faucet Strommen Cascade Single Towel Rail 600 - (40010-01)
-
Faucet Strommen Cascade Single Towel Rail 900 - (40000-01)
-
Faucet Strommen Cascade Soap Basket - (40110-01)
-
Faucet Strommen Cascade Toilet Brush Holder - (40130-01)
-
Faucet Strommen Cascade Toilet Roll Holder - (40080-01)
-
Faucet Strommen Cascade Towel Ring - (40100-01)
-
Faucet Strommen Cascade Tumbler & Holder - (40120-01)
-