{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No |
| Backplate Size | 65mm |
| Brand | Phoenix |
| Colour Options | Chrome |
| Depth | 100mm |
| Finish | Polished |
| Handles | Lever |
| Height | 60mm |
| Material | Brass |
| Mounting | Wall Mount |
| Product Type | Washing Machine Stops |
| Projection | 100mm |
| Range | Vivid Pin Lever |
| Shape | Round |
| Spindle Type | 1/4 Turn Ceramic Disc, 1/2 Turn Ceramic Disc |
| Warranty | 7 Year Product or Parts Warranty, 1 Year Labour Warranty |