{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No, Yes |
| Backplate Size | 55mm |
| Brand | Caroma |
| Depth | 460mm |
| Height | 464mm |
| Inlet Connection | 1/2" BSP (15mm) |
| Length | 460mm |
| Material | Brass |
| Mounting | Wall Mount |
| Product Type | Shower Arm |
| Projection | 460mm |
| Range | Liano II, Urbane II, Contura II |
| Shape | Round |
| Warranty | 20 Year Warranty |
Guides & Documents
Approval Information
Warranty
Spare Parts
Accessories
-
Shower Options
-
Tapware Options