{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No |
| Backplate Size | 30mm |
| Brand | Caroma |
| Depth | 80mm |
| Length | 800mm |
| Material | Stainless Steel (304) |
| Mounting | Wall Mount |
| Product Type | Single Towel Rail |
| Projection | 80mm |
| Range | Urbane II |
| Shape | Oval |
| Warranty | 20 Year Warranty |
| Width | 800mm |
Guides & Documents
Approval Information
Warranty
Spare Parts
Accessories
-
Urbane II Universal Accessories
-
Caroma Urbane II Universal Rail Straight 400mm - (96324)
-
Caroma Urbane II Universal Rail Straight 600mm - (96325)
-
Caroma Urbane II Universal Towel Rail 400mm Set - (96333)
-
Caroma Urbane II Universal Rail 400mm + Toilet Roll Holder Set - (96332)
-
Caroma Urbane II Universal Accessory Shelf - (96327)
-
Caroma Urbane II Universal Robe Hook - (96328)
-