{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No |
| Base Width | 47mm |
| Brand | Faucet Strommen |
| Depth | 190mm |
| Height | 313mm |
| Material | Brass |
| Mounting | Hob Mount |
| Product Type | Tower Basin Mixer |
| Range | Bremont |
| Shape | Round |
| Spout Length | 158mm |
| Spout Shape | Curved |
| Warranty | 40 Year Warranty |
| Wels Registration | T47255 |
| Width | 47mm |
Guides & Documents
Approval Information
| WELS Registration | T47255 |
| WaterMark Licence | 0084 |
Warranty
Accessories
-
Related Products
-
Faucet Strommen Bremont Basin Mixer - (30300-01)
-
Faucet Strommen Bremont Basin Mixer Curve 160 - (30309-01)
-
Faucet Strommen Bremont Basin Mixer Mid 133h - (30301-01)
-
Faucet Strommen Bremont Wall Basin Mixer Set 150 - (30303-01)
-
Faucet Strommen Bremont Wall Swivel Basin Mixer Set - (30312-01)
-
Faucet Strommen Bremont Wall Mixer 55 - (30310-01)
-
Faucet Strommen Bremont Wall Mixer 80 - (30311-01)
-