{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No |
| Base Width | 90mm |
| Brand | Faucet Strommen |
| Handpiece | Microphone |
| Height | 1010mm |
| Hose Length | 1500mm |
| Inlet Connection | 1/2" BSP (15mm) |
| Material | Brass |
| Mounting | Freestanding, Floor Mount |
| Product Type | Freestanding Bath Mixer |
| Projection | 250mm |
| Range | Bremont |
| Shape | Round |
| Spout Length | 220mm |
| Spout Shape | Gooseneck |
| Spray Functions | 1 |
| Warranty | 40 Year Warranty |
| Wels Registration | S47302 |
Guides & Documents
Approval Information
| WELS Registration | S47302 |
| WaterMark Licence | 0084 |
Warranty
Accessories
-
Components
-
Related Products
-
Faucet Strommen Bremont Floor Bath Mixer Curve - (30318-01)
-
Faucet Strommen Bremont Floor Mixer Curve with 90rnd Handshower - (30319-01)
-
Faucet Strommen Bremont Wall Bath Mixer Set 150 - (30306-01)
-
Faucet Strommen Bremont Wall Bath Mixer Set 200 - (30307-01)
-
Faucet Strommen Bremont Wall Bath Mixer Set 250 - (30308-01)
-
Faucet Strommen Bremont Wall Swivel Bath Mixer Set - (30313-01)
-