{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No |
| Backplate Size | 55mm |
| Brand | Faucet Strommen |
| Depth | 250mm |
| Height | 160mm |
| Inlet Connection | 1/2" BSP (15mm) |
| Material | Brass |
| Mounting | Ceiling |
| Product Type | Ceiling Shower, Overhead Shower |
| Range | Bremont |
| Shape | Round |
| Shower Head Size | 250mm |
| Warranty | 40 Year Warranty |
| Wels Registration | S46558 |
| Width | 250mm |
Guides & Documents
Approval Information
| WELS Registration | S46558 |
| WaterMark Licence | 0084 |
Warranty
Accessories
-
Related Products
-
Faucet Strommen Bremont Overhead Shower with 300mm Ceiling Dropper & 250mm Head - (30360-01)
-
Faucet Strommen Bremont Overhead Shower with 400mm Wall Arm & 250mm Head - (30359-01)
-
Faucet Strommen Bremont Overhead Shower with High Curve & 250mm Head - (30362-01)
-
Faucet Strommen Bremont Hand Shower on Adjustable Hook 90rnd - (30355-01)
-
Faucet Strommen Bremont Handshower on Hook Micro - (30358-01)
-
Faucet Strommen Bremont Wall Mixer 55 - (30310-01)
-
Faucet Strommen Bremont Wall Mixer 80 - (30311-01)
-