{{ product.name }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No |
| Backplate Size | 55mm |
| Brand | Faucet Strommen |
| Handpiece | Microphone |
| Height | 600mm |
| Hose Length | 1500mm |
| Inlet Connection | 1/2" BSP (15mm) |
| Material | Brass |
| Mounting | Wall Mount |
| Product Type | Rail Shower |
| Projection | 74mm |
| Range | Bremont |
| Shape | Round |
| Spray Functions | 1 |
| Warranty | 40 Year Warranty |
| Water Inlet | Top Inlet |
| Wels Registration | S47168 |
Guides & Documents
Approval Information
| WELS Registration | S47168 |
| WaterMark Licence | 0084 |
Warranty
Accessories
-
Related Products
-
Faucet Strommen Bremont Slide Shower Adjustable 600 90Rnd - (30354-01)
-
Faucet Strommen Bremont Diverter Switch - (30317-01)
-
Faucet Strommen Bremont Dual Shower 600 Crv 90rnd 250 - (30343-01)
-
Faucet Strommen Bremont Dual Shower 900 Crv Micro 250 - (30346-01)
-
Faucet Strommen Bremont Hand Shower on Adjustable Hook 90rnd - (30355-01)
-
Faucet Strommen Bremont Handshower on Hook Micro - (30358-01)
-
Faucet Strommen Bremont Overhead Shower with 300mm Ceiling Dropper & 250mm Head - (30360-01)
-
Faucet Strommen Bremont Overhead Shower with 400mm Wall Arm & 250mm Head - (30359-01)
-
Faucet Strommen Bremont Slide Shower Adjustable 600 Micro - (30353-01)
-
Faucet Strommen Bremont Slide Shower Adjustable 900 90Rnd - (30352-01)
-
Faucet Strommen Bremont Wall Mixer 55 - (30310-01)
-
Faucet Strommen Bremont Wall Mixer 80 - (30311-01)
-