{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No |
| Backplate Size | 55mm |
| Brand | Faucet Strommen |
| Depth | 220mm |
| Material | Brass |
| Mounting | Wall Mount |
| Product Type | Wall Basin Mixer |
| Range | Bremont |
| Shape | Round |
| Spout Length | 203mm |
| Spout Shape | Curved |
| Warranty | 40 Year Warranty |
| Wels Registration | T47247 |
| Width | 145mm |
Guides & Documents
Approval Information
| WELS Registration | T47247 |
| WaterMark Licence | 0084 |
Warranty
Accessories
-
Components
-
Related Products
-
Faucet Strommen Bremont Wall Basin Mixer Set 150 - (30303-01)
-
Faucet Strommen Bremont Wall Basin Mixer Set 250 - (30305-01)
-
Faucet Strommen Bremont Wall Basin Spout 200 - (30339-01)
-
Faucet Strommen Bremont Wall Mixer 55 - (30310-01)
-
Faucet Strommen Bremont Basin Mixer - (30300-01)
-
Faucet Strommen Bremont Basin Mixer Curve 160 - (30309-01)
-