{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No |
| Backplate Size | 50mm |
| Brand | Phoenix |
| Colour Options | Chrome |
| Depth | 487mm |
| Finish | Polished |
| Height | 220mm |
| Inlet Connection | 1/2" BSP (15mm) |
| Length | 372mm |
| Material | Brass |
| Mounting | Wall Mount |
| Product Type | Overhead Shower |
| Projection | 487mm |
| Range | Vivid |
| Shape | Round |
| Shower Head Size | 250mm |
| Warranty | 15 Year Product or Parts Warranty, 1 Year Labour Warranty |
| Wels Registration | S14635 |
| Width | 250mm |
Guides & Documents
Approval Information
| WELS Registration | S14635 |
| WaterMark Licence | 0133 |
Warranty
Accessories
-
Related Products
-
Phoenix Vivid Ceiling Arm 150mm - (V546)
-
Phoenix Vivid Ceiling Arm 300mm - (V544)
-
Phoenix Vivid Ceiling Arm 450mm - (V545)
-
Phoenix Vivid Hand Shower - (V683)
-
Phoenix Vivid High-Rise Shower Arm - (V754 CHR)
-
Phoenix Vivid Pin Lever Shower Set - (VP120 CHR)
-
Phoenix Vivid Pin Lever Wall Top Assemblies - Lead Free - (VP060-00-1)
-