{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No |
| Backplate Size | 52mm |
| Colour Options | Chrome |
| Depth | 310mm |
| Finish | Polished |
| Height | 342mm |
| Inlet Connection | 1/2" BSP (15mm) |
| Material | Brass |
| Mounting | Wall Mount |
| Product Type | Shower Arm |
| Projection | 310mm |
| Range | Vivid |
| Shape | Round |
| Warranty | 15 Year Product or Parts Warranty, 1 Year Labour Warranty |