{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No |
| Base Width | 45mm |
| Brand | Phoenix |
| Depth | 250mm |
| Finish | Brushed |
| Height | 428mm |
| Material | Brass |
| Mounting | Hob Mount |
| Product Type | Pull-Out Sink Mixer |
| Pull-Out | Yes |
| Range | Vivid MKII |
| Shape | Round |
| Spout Length | 239mm |
| Spout Shape | Gooseneck |
| Warranty | 15 Year Cartridge Warranty, 7 Year Product or Parts Warranty, 7 Year Finish Warranty, 1 Year Labour Warranty |
| Wels Registration | T46121 |
| Width | 100mm |
Guides & Documents
Approval Information
| WELS Registration | T46121 |
| WaterMark Licence | 0133 |
Warranty
Accessories
-
Related Products
-
Phoenix Vivid Filtered Sink Mixer 220mm Gooseneck - (V709 CHR)
-
Phoenix Vivid MKII Pull Out Sink Mixer 230mm L Shaped - Lead Free - (146-7125)
-
Phoenix Vivid Pin Lever Wall Sink Outlet 200mm Gooseneck - (VP073 CHR)
-
Phoenix Vivid Pin Lever Wall Sink Outlet 240mm Squareline - (VP076 CHR)
-
Phoenix Vivid Pin Lever Wall Sink Set 240mm Squareline - Lead Free - (VP815-00-1)
-