{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No |
| Backplate Size | 60mm |
| Brand | Phoenix |
| Colour Options | Chrome |
| Depth | 306mm |
| Finish | Polished |
| Handles | Lever |
| Height | 270mm |
| Material | Brass |
| Mounting | Wall Mount |
| Product Type | Sink Set |
| Projection | 306mm |
| Range | Vivid Pin Lever |
| Shape | Round, Soft Square |
| Spindle Type | 1/4 Turn Ceramic Disc |
| Spout Length | 296mm |
| Spout Shape | Squareneck |
| Warranty | 7 Year Product or Parts Warranty, 1 Year Labour Warranty |
| Wels Registration | T15414 |
Guides & Documents
Approval Information
| WELS Registration | T15414 |
| WaterMark Licence | 0133 |
Warranty
Accessories
-
Related Products
-
Phoenix Vivid Filtered Sink Mixer 220mm Gooseneck - (V709 CHR)
-
Phoenix Vivid MKII Pull Out Sink Mixer 230mm L Shaped - Lead Free - (146-7125)
-
Phoenix Vivid MKII Pull Out Sink Mixer 240mm Gooseneck - Lead Free - (146-7120)
-
Phoenix Vivid Pin Lever Wall Sink Outlet 240mm Squareline - (VP076 CHR)
-
Phoenix Vivid Pin Lever Wall Sink Outlet 200mm Gooseneck - (VP073 CHR)
-