{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No |
| Backplate Size | 54mm, 60mm |
| Brand | Phoenix |
| Colour Options | Chrome |
| Depth | 164mm |
| Finish | Polished |
| Handles | Lever |
| Material | Brass |
| Mounting | Wall Mount |
| Product Type | Shower Head, Wall Top Assemblies |
| Projection | 164mm |
| Range | Vivid Pin Lever |
| Shape | Round |
| Shower Head Size | 38mm |
| Spindle Type | 1/4 Turn Ceramic Disc |
| Warranty | 7 Year Product or Parts Warranty, 1 Year Labour Warranty |
| Wels Registration | S05996 |
Guides & Documents
Approval Information
| WELS Registration | S05996 |
| WaterMark Licence | 0133 |