{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No |
| Backplate Size | 55mm |
| Brand | Caroma |
| Finish | Brushed, Matte, Polished |
| Height | 500mm |
| Inlet Connection | 1/2" BSP (15mm) |
| Material | Brass |
| Mounting | Ceiling |
| Product Type | Ceiling Shower Arm |
| Range | Urbane II |
| Shape | Round |
| Warranty | 20 Year Warranty |
Guides & Documents
Approval Information
Warranty
Accessories
-
Alternative Ceiling Arm Lengths
-
Matching Shower Heads
-
Optional Wall Mixers