{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No |
| Brand | Caroma |
| Depth | 300mm |
| Height | 43mm |
| Material | Brass |
| Mounting | Wall Hung, Ceiling |
| Product Type | Shower Head |
| Range | Urbane II, Liano II, Contura II |
| Shape | Soft Square |
| Shower Head Size | 300mm |
| Warranty | 20 Year Warranty |
| Wels Registration | S44970 |
| Width | 300mm |
Guides & Documents
Approval Information
| WELS Registration | S44970 |
| WaterMark Licence | 0001 |
Warranty
Accessories
-
Alternative Shower Heads
-
Compatible Shower Arms
-
Optional Wall Mixers