{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No |
| Brand | Caroma |
| Capacity | 285L |
| Colour Options | Matte White |
| Depth | 790mm |
| Finish | Matte |
| Height | 580mm |
| Length | 1500mm |
| Material | Acrylic |
| Mounting | Back to Wall, Floorstanding |
| Overflow Configuration | No Overflow |
| Product Type | Freestanding BTW Bath |
| Range | Contura II |
| Shape | Soft Square, Rectangle, Round, Oval |
| Warranty | 20 Year Warranty |
| Waste Position | Centre |
| Weight | 46kg |
Guides & Documents
Approval Information
Warranty
Accessories
-
P&W Options
-
Optional Wall Mixers
-
Alternative Back to Wall Baths
-
Alternative Freestanding Baths