{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No |
| Brand | Caroma |
| Capacity | 338L |
| Colour Options | Matte Clay |
| Depth | 790mm |
| Finish | Matte |
| Height | 580mm |
| Length | 1700mm |
| Material | Acrylic |
| Mounting | Floorstanding, Freestanding |
| Overflow Configuration | No Overflow |
| Product Type | Freestanding Bath |
| Range | Contura II |
| Shape | Oval, Rectangle, Round, Soft Square |
| Warranty | 20 Year Warranty |
| Waste Position | Centre |
| Weight | 48kg |
Guides & Documents
Approval Information
Warranty
Accessories
-
P&W Options
-
Optional Wall Mixers
-
Alternative Freestanding Baths
-
Alternative Back to Wall Baths