{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | Yes, No |
| Average Flush | 3.5 Litres |
| Brand | Caroma |
| Colour Options | Gloss White |
| Finish | Gloss |
| Full Flush | 4.5 Litres |
| Half Flush | 3.0 Litres |
| Material | Vitreous China |
| Mounting | Floor Mount |
| P Trap Set-out | 185mm |
| Pan Height | 440mm |
| Product Type | Wall Faced Pan |
| Projection | 570mm |
| Range | Urbane II |
| Rim Configuration | Rimless |
| S Trap Set-out | 60-120 |
| Shape | Round |
| Toilet Height | 440mm |
| Toilet Width | 360mm |
| Warranty | 20 Year Warranty |
| Water Inlet | Back Entry |
| Wels Registration | L06661 |
Guides & Documents
Approval Information
| WELS Registration | L06661 |
| WaterMark Licence | 0001 |
Warranty
Accessories
-
Cistern Required
-
Toilet Seat Required
-
Button Options
-
Complete Toilet Suite
-
Alternative Hinge Caps