{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No |
| Backplate Size | 55mm |
| Brand | Faucet Strommen |
| Depth | 210mm |
| Handles | Lever |
| Material | Brass |
| Mounting | Wall Mount |
| Product Type | Wall Basin Set |
| Projection | 210mm |
| Range | Bremont |
| Shape | Round |
| Spindle Type | 1/4 Turn Ceramic Disc |
| Spout Length | 195mm |
| Spout Shape | Curved |
| Warranty | 40 Year Warranty |
Guides & Documents
Approval Information
| WELS Registration | WELS PENDING N/A |
Warranty
Accessories
-
Related Products
-
Faucet Strommen Bremont Lever Wall Basin Set 150 - (30329-01)
-
Faucet Strommen Bremont Lever Wall Basin Set 250 - (30331-01)
-
Faucet Strommen Bremont Lever Wall Tap Pair - (30324-01)
-
Faucet Strommen Bremont Wall Basin Spout 200 - (30339-01)
-
Faucet Strommen Bremont Wall Basin Mixer Set 200 - (30304-01)
-