{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No |
| Backplate Size | 55mm |
| Brand | Faucet Strommen |
| Depth | 170mm |
| Handles | Lever |
| Material | Brass |
| Mounting | Wall Mount |
| Product Type | Wall Bath Set |
| Projection | 170mm |
| Range | Bremont |
| Shape | Round |
| Spindle Type | 1/4 Turn Ceramic Disc |
| Spout Length | 150mm |
| Spout Shape | Curved |
| Warranty | 40 Year Warranty |
Guides & Documents
Approval Information
Warranty
Accessories
-
Related Products