{{ product.name }}
SKU: {{ selectedProduct.product_code }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No |
| Backplate Size | 55mm |
| Brand | Faucet Strommen |
| Depth | 160mm |
| Material | Brass |
| Mounting | Wall Mount |
| Product Type | Bath Spout |
| Range | Bremont |
| Shape | Round |
| Spout Length | 150mm |
| Spout Shape | Curved |
| Warranty | 40 Year Warranty |
| Width | 55mm |
Guides & Documents
Approval Information
Warranty
Accessories
-
Related Products
-
Faucet Strommen Bremont Wall Bath Spout 200 - (30336-01)
-
Faucet Strommen Bremont Wall Bath Spout 250 - (30337-01)
-
Faucet Strommen Bremont Wall Mixer 55 - (30310-01)
-
Faucet Strommen Bremont Wall Mixer 80 - (30311-01)
-
Faucet Strommen Bremont Wall Bath Mixer Set 150 - (30306-01)
-
Faucet Strommen Bremont Lever Wall Tap Pair - (30324-01)
-
Faucet Strommen Bremont Lever Wall Bath Set 150 - (30326-01)
-