{{ product.name }}
Not available for online purchase*
- Specifications
- Guides & Documents
- Approval Information
- Warranty
Specifications
| Accessible Compliant | No |
| Ambulant Compliant | No |
| Backplate Size | 55mm |
| Brand | Faucet Strommen |
| Colour Options | Matte White, Raw Brushed Brass, Antique Brass Medium, Antique Brass Light, Armada Bronze, Raw Polished Brass, Matte Black, Discovery Bronze, Brushed Terminus Copper, Brushed Graphite, Brushed Liberty Gold, Brushed Admiralty Brass, Brushed Chrome, Polished Terminus Copper, Polished New Nickel, Polished Liberty Gold, Polished Admiralty Brass, Chrome, Brushed New Nickel |
| Handpiece | Standard |
| Height | 900mm |
| Hose Length | 1500mm |
| Inlet Connection | 1/2" BSP (15mm) |
| Material | Brass |
| Mounting | Wall Mount |
| Product Type | Rail Shower |
| Projection | 74mm |
| Range | Bremont |
| Shape | Round |
| Spray Functions | 1 |
| Warranty | 40 Year Warranty |
| Water Inlet | Top Inlet |
| Wels Registration | S47169 |
Guides & Documents
Approval Information
| WELS Registration | S47169 |
| WaterMark Licence | 0084 |
Warranty
Accessories
-
Related Products
-
Faucet Strommen Bremont Diverter Switch - (30317-01)
-
Faucet Strommen Bremont Dual Shower 900 Crv Micro 250 - (30346-01)
-
Faucet Strommen Bremont Dual Shower 600 Crv 90rnd 250 - (30343-01)
-
Faucet Strommen Bremont Hand Shower on Adjustable Hook 90rnd - (30355-01)
-
Faucet Strommen Bremont Handshower on Hook Micro - (30358-01)
-
Faucet Strommen Bremont Overhead Shower with 300mm Ceiling Dropper & 250mm Head - (30360-01)
-
Faucet Strommen Bremont Overhead Shower with 400mm Wall Arm & 250mm Head - (30359-01)
-
Faucet Strommen Bremont Slide Shower Adjustable 600 Micro - (30353-01)
-
Faucet Strommen Bremont Slide Shower Adjustable 900 90Rnd - (30352-01)
-
Faucet Strommen Bremont Slide Shower Inflow 600 Micro - (30349-01)
-
Faucet Strommen Bremont Wall Mixer 55 - (30310-01)
-
Faucet Strommen Bremont Wall Mixer 80 - (30311-01)
-